Wielu z Was często pewnie myśli, jak to dobrze byłoby mieć prawo jazdy już od szesnastego roku życia. Wiadomo-większy komfort i to bezcenne poczucie bycia dorosłym. Rzadziej natomiast przeciętnemu nastolatkowi przychodzi zastanawianie się nad tym, czy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego powinien stanąć w każdym mieście. A grupa biorąca udział w tegorocznej edycji Ligi Debat Oksfordzkich musiała zmierzyć się z takimi właśnie zagadnieniami.

7 czerwca 2018 r. odbył się finał IV edycji Inowrocławskiej Ligi Debat Oksfordzkich. Konkurs ten realizowany jest przez I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza we współpracy z Urzędem Miasta Inowrocławia. Organizatorami są nauczyciele i uczniowie I LO, koordynatorem –dr Sławomir Drelich-nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w „Kasprze”.

W projekcie wzięły udział drużyny uczniów z miejskich szkół podstawowych, którzy debatowali nad zadanymi wcześniej tezami. W finale znalazła się grupa z naszej szkoły, ze Szkoły Podstawowej nr 14 oraz dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5 . Półfinałowe tematy dotyczyły matematyki postrzeganej jako królowa nauk oraz postulatu obniżenia wieku, w którym można uzyskać prawo jazdy kategorii B. Tezy o I i III miejsce odnosiły się do obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania niepodległości-jedną z nich była wspomniana wyżej dotycząca pomników , druga natomiast wymagała rozważenia , czy słuszna byłaby propozycja organizowania dla uczniów wycieczek- finansowanych przez państwo- do Zamku Królewskiego w Warszawie i na Wawel.

Pierwsze miejsce zdobyła nasza reprezentacja w składzie: Łukasz Lewandowski, Michał Lewandowski, Wojciech Stolarski i Bartosz Gałęzewski (uczniowie p. Izabeli Mikołajczak). Drugą lokatę uzyskała drużyna z SP nr 14,a trzecią i czwartą -zespoły z SP 5.

Ale to nie koniec sukcesów…

Tytuł Najlepszego Mówcy całego turnieju zdobył Łukasz Lewandowski.

Chłopakom gratulujemy i życzymy sukcesów w szkołach, które wybiorą już wkrótce!

grudzień 2018