Jak prawidłowo prowadzić niszczenie płyt CD i DVD?

Na firmowych nośnikach danych, w tym także na płytach, przechowywane są często informacje wymagające specjalnej ochrony, na przykład dane klientów, pracowników, faktury. Takie dane, gdy wpadną w niepowołane ręce, mogą być wykorzystane do przestępstwa, na przykład do kradzieży tożsamości. Wówczas niewłaściwa utylizacja nośników może spowodować, że firma narazi się na poważne konsekwencje. Nośniki danych jak płyty wymagają odpowiedniej utylizacji, dlatego też bardzo ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowego niszczenia płyt CD oraz DVD.

 

Przede wszystkim ważne jest usunięcie danych z płyt, gdy zamierza się usuwać je samodzielnie. Płyty można wtedy umieścić w pojemnikach na odpady selektywne – tworzywa sztuczne i metal. Można również zdecydować się na skorzystanie z niszczarek. Profesjonalne niszczarki nie tylko mogą odpowiednio pociąć papier, ale także płyty, co powoduje, że znajdujące się na nich informacje nie są możliwe do odtworzenia. Można także zlecić niszczenie płyt CD i DVD specjalistycznym firmom, które oferują klientom kompleksową obsługę. Obejmuje ona odbiór oraz utylizację płyt za pomocą specjalnych urządzeń przeznaczonych do mielenia odpadów. Aby proces był transparentny, firmy nie tylko przekazują klientom odpowiednią dokumentację potwierdzającą przekazanie odpadów, ale również dokumentują proces ich zniszczenia.

Kiedy należy zadba o niszczenie danych?

Niszczenie danych w formie papierowej lub elektronicznej odbywa się systematycznie w wielu firmach. Przede wszystkim wynika to z przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku może okazać się, że niestety dane wpadną w niepowołane ręce, czego na pewno byśmy nie chcieli. Z tego też względu warto poznać skuteczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego techniki na niszczenie danych. Mamy nadzieję, że w ten sposób nie tylko zadbasz o bezpieczeństwo danych własnych i Twoich współpracowników, ale również zmienisz sposób swojego postępowania na taki, który będzie bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *