Problem z niską jakością powietrza w Polsce

Zjawisko zanieczyszczonego powietrza towarzyszy nam od lat szczególnie w większych miastach. Regularnie przekraczane normy jakości powietrza skłaniają rząd do podejmowania czynności, mających na celu wyeliminowanie tego problemu. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie rządowe bądź unijne w kwestii dofinansowania do wymiany pieców, termomodernizacji budynków oraz zakupu specjalnego urządzenia pomiarowego (czujnik jakości powietrza). Wystarczy zgłosić się do swojego urzędu miasta bądź gminy aby uzyskać szczegółowe informacje.

Kontrola jakości powietrza

Odpowiednie służby mogą przeprowadzać kontrole, podczas których przeprowadzany jest pomiar jakości powietrza. Nowoczesny sprzęt podpięty do drona, jest w stanie wykonać dokładny pomiar w trudnodostępnych miejscach. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczną walkę ze smogiem przy maksymalnym skróceniu czasu interwencji. Mieszkańcy mogą również kontrolować jakość powietrza na własną rękę. Wystarczy do tego prosty czujnik jakości powietrza, który bez problemu kupimy w sklepie RTV.

Poważne zagrożenie dla naszego zdrowia

Smog jest poważnym zagrożeniem, które może doprowadzić do licznych problemów zdrowotnych (w tym chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworu). Powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz w dni, podczas których normy jakości powietrza są przekroczone. Negatywne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem objawiają się bólami głowy, problemem z oddychaniem oraz podrażnieniem oczu, nosa i gardła. W dłuższej perspektywie czasu może dojść do pojawienia się alergii, astmy, chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności oddechowej oraz chorób nowotworowych.

Problem zanieczyszczonego powietrza szczególnie utrudnia życie alergikom oraz osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Osoby te powinny śledzić informacje o jakości powietrza, aby unikać zbyt długiego przebywania na zewnątrz w dni, w których pomiar jakości powietrza wykazuje przekroczenie norm. Szczególnie trudnym okresem czasu jest sezon jesienno-zimowy, podczas którego następuje największa emisja zanieczyszczeń do środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *